Nederland belastingparadijs voor veel multinationals

« terug

Nederland is het op een na belangrijkste belastingparadijs voor grote bedrijven. Dit blijkt uit onderzoek naar de honderd grootste multinationals op de beurs van Londen.

Bron: Volkskrant, 14 oktober 2011

 

Nederland belastingparadijs voor veel multinationals

Peter de Waard − 14/10/11  

Nederland is het op een na belangrijkste belastingparadijs voor grote bedrijven. Dit blijkt uit onderzoek naar de honderd grootste multinationals op de beurs van Londen. Deze bedrijven ¿ uit alle windstreken ¿ hebben samen 8.492 vennootschappen en joint-ventures in belastingparadijzen, waarvan 1.330 in Nederland. Alleen in het Amerikaanse staatje Delaware zijn het er meer.

ActionAid, een wereldwijde hulporganisatie,  zegt dat naast illegale ontduiking ook legale belastingontwijking via ingewikkelde constructies moet worden bestreden.  Veel ontwikkelingslanden raken door belastingvlucht drie keer zoveel geld kwijt als zij aan hulp krijgen. 'Zonder belastingvlucht zouden de millenniumdoelstellingen probleemloos worden gehaald', aldus het onderzoek. De Amerikaanse fiscus zou 100 miljard dollar mislopen door belastingontwijking.

Epidemische proporties
Vooral het gebruik van belastingparadijzen door westerse bedrijven heeft epidemische proporties aangenomen. ActionAid heeft achterhaald dat de grootste beursgenoteerde bedrijven in Londen - de zogenoemde FTSE 100 - conglomeraten zijn van in totaal 34.126 vennootschappen; 98 van de 100 bedrijven zitten direct of indirect in belastingparadijzen.

Het reclamebureau WPP heeft alleen al 611 dochters op de Kaaiman-eilanden, Jersey, Bermuda, in Delaware, Zwitserland en Liechtenstein. Shell en BP hebben meer dan 100 vennootschappen in het Caribisch gebied, waar geen druppel olie is te vinden. 

Belastingparadijzen trekken op diverse manieren bedrijven aan. Jersey, de Kaaimaneilanden, Mauritius, Ierland en Hongkong vragen nauwelijks vennootschapsbelasting: respectievelijk 0, 0, 3, 12,5 en 16,5 procent. In Zwitserland kunnen nog altijd anonieme nummerrekeningen worden aangehouden. In Delaware mogen bedrijven hun financiële verslaggeving geheimhouden.

Popgroepen
In Nederland zijn over de grenzen verdiende royalties onbelast,  waardoor bijvoorbeeld popgroepen hier graag zitten. Ook wordt Nederland volgens ActionAid gebruikt als tussenstation waar bedrijven verdiensten zonder vragen naar echte belastingparadijzen kunnen doorsluizen. In 2009 meldde het tv-programma Zembla dat via in Nederland gevestigde (brievenbus)vennootschappen per jaar 8.000 miljard euro stroomt - eentiende van de totale wereldhandel.

pdf artikel»

nieuws

16.04.2012
Abvakabo: Misstanden bij Belastingdienst kost overheid miljarden
De overheid loopt jaarlijks miljarden aan inkomsten mis, doordat de medewerkers van de... lees verder »
16.04.2012
Zwitserse banken geven namen aan de VS
Zwitserland is bereid om de namen van alle werknemers en andere partijen die betrokken zijn bij het... lees verder »
12.04.2012
Staatssecretaris Weekers ondertekent belastingverdrag met Duitsland
Op donderdag 12 april heeft staatssecretaris Weekers van Financiën samen met zijn Duitse... lees verder »
12.04.2012
FIOD en Belastingdienst voorkomen miljoenenfraude
De FIOD heeft donderdag een doorzoeking gedaan in een strafrechtelijk onderzoek onder leiding van... lees verder »

doorzoek de site

Ferry Piek

Ferry Piek van Jaeger Advocaten-belastingkundigen;

 Bestuurder, opgepast! Aansprakelijkheid ligt ook in het belastingrecht op de loer. Het gaat dan met name om de aansprakelijkheid voor belastingschulden van de bestuurde rechtspersoon. Deze aansprakelijkheid kan vanuit onverwachte hoek toeslaan - met vaak drastische gevolgen. 



lees meer »